Odszkodowanie
ZA POBYT W SZPITALU

Odszkodowanie za pobyt w szpitalu to sposób uzyskania dodatkowego wsparcia finansowego za czas hospitalizacji i pobyt w szpitalu. System ubezpieczeń społecznych w naszym kraju gwarantuje ubezpieczonemu jedynie odszkodowanie w postaci zasiłku chorobowego.

Wypełnij formularz i otrzymaj pomoc

Pobyt w szpitalu rzadko kiedy jest dobrze wspominanym okresem… Mimo że szpital jest miejscem, w którym pacjenci powinni czuć się dobrze i bezpiecznie, to zazwyczaj jest na odwrót. Wiele osób, zastanawia się, czy jest możliwość uzyskania odszkodowania od szpitalu\a za czas hospitalizacji. Wypłatę świadczenia możesz uzyskać dzięki specjalnej polisie. Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę.
Imię i nazwisko:
To pole jest wymagane
Telefon kontaktowy:
Field is required!
Kod pocztowy:
Field is required!
Adres e-mail:
Field is required!
Opis zdarzenia. Treść wiadomości:
Field is required!
Załącz pliki:
Wgraj pliki
Field is required!
POMOC ONLINE
Wypełnienie formularza trwa zaledwie kilka minut.

Jeśli masz pytanie, skontaktuj się z nami.

4 kroki do najlepszego ubezpieczenia na wypadek pobytu w szpitalu

Kontakt z ekspertem

Wypełnij formularz, a sprawdzimy dla Ciebie możliwość uzyskania polisy.

Weryfikujemy sprawę

Nasz ekspert weryfikuje, który ubezpieczyciel ma najlepszą ofertę na rynku.

Negocjujemy zniżki

Nasz agent negocjuje w Twoim imieniu dodatkowe zniżki.

Wystawiamy polisę

Zyskujesz ochronę, polisę otrzymasz elektronicznie na wskazany adres e-mail.

Ubezpieczenie za pobyt w szpitalu

Na rynku znajdziemy ubezpieczenia na życie z ochroną na wypadek pobytu w szpitalu. W sytuacji, kiedy znajdziesz się w szpitalu na skutek nieszczęśliwego wypadku lub też choroby, ubezpieczyciel gwarantuje wypłatę świadczenia na podstawie ilości dni hospitalizacji oraz sumy ubezpieczenia. 

Ubezpieczyciele wypłacają pieniądze najczęściej już od trzeciego dnia pobytu w szpitalu, dodatkowo możesz otrzymać dodatkowe pieniądze, jeśli podczas pobytu w szpitalu nastąpi konieczność przeprowadzenia poważnych operacji. 

Osoba ubezpieczona ma gwarancje otrzymania od 100 do 500 złotych dziennego świadczenia. 

odszkodowanie za pobyt w szpitalu obraz 3
odszkodowanie za pobyt w szpitalu obraz 2
odszkodowanie za pobyt w szpitalu obraz 1

Kiedy przysługuje odszkodowanie za pobyt w szpitalu?

O odszkodowanie za pobyt w szpitalu możemy się starać, jeśli doznaliśmy szkody majątkowej wskutek np. błędu diagnostycznego, terapeutycznego lub okołoporodowego. Jest to podstawa ubiegania się o odszkodowanie od szpitala.

W pewnych okolicznościach to, czy pacjent jest uprawniony do rekompensaty hospitalizacyjnej, zależy od umowy między pacjentem a firmą ubezpieczeniową. Warunki, które należy spełnić, aby otrzymać środki, określają Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU ubezpieczyciela).

Warto je uważnie przeczytać przed podpisaniem umowy ubezpieczenia. Jest to szczególnie ważne, jeśli często chorujesz i potrzebujesz wysokiego poziomu usług medycznych.

Ogólne warunki ubezpieczenia określają to, czy odszkodowanie przysługuje, ale również precyzują wiele innych okoliczności. Najczęściej określają m.in. czas hospitalizacji lub rodzaj placówek medycznych, w których powinien być leczony pacjent, aby uzyskać odszkodowanie.

Rekompensata za hospitalizację – na co zwracają uwagę firmy ubezpieczeniowe?

Gdy firma ubezpieczeniowa decyduje o tym, czy wypłacić odszkodowanie, musi najpierw wziąć pod uwagę przyczynę hospitalizacji pacjenta. W związku z tym dzielimy przyczyny na dwie podstawowe kategorie:

  • Pobyt w szpitalu z powodu wypadku
  • Pobyt w szpitalu z powodu choroby

     

Zasadniczo pacjenci mogą otrzymywać świadczenia tylko wtedy, gdy przyczyna hospitalizacji należy do jednej z tych grup. Przed podjęciem decyzji firma ubezpieczeniowa szczegółowo analizuje każdą sprawę i podejmuje decyzję.

Problem uzyskania odszkodowania jest szczególnie częsty w przypadkach, gdy przyczyny hospitalizacji pacjentów nie można dokładnie przypisać do żadnej z tych grup. Na przykład: pacjent z cukrzycą, który zemdlał i miał wypadek podczas jazdy. Jeśli ubezpieczenie pacjenta obejmuje jedynie czas hospitalizacji z powodu wypadku, można założyć, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty ubezpieczenia. W praktyce zdarza się również, że firmy ubezpieczeniowe zachowują ogólne warunki ubezpieczenia, to znaczy odszkodowanie wypłacane jest tylko wtedy, gdy pacjent jest hospitalizowany przez określoną liczbę dni.

Jakie wyłączenia stosują firmy ubezpieczeniowe?

Zanim napiszemy o wyłączeniach stosowanych przez firmy ubezpieczeniowe, najpierw przydałoby się przytoczyć definicję szpitala. Pojęcie: Szpital jest zakładem leczniczych, w którym podmiot leczniczy wykonuje działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne. Jednak niestety dla większości ubezpieczycieli nie każdy szpital to szpital. Wiele firm ubezpieczeniowych stosuje wyłączenia takie jak: sanatoria, szpitale rehabilitacyjne, szpitale uzdrowiskowe oraz szeroko rozumiane uzdrowiska.

Często zdarza się tak, że pacjenci po powrocie z sanatorium, chcą się ubiegać o odszkodowanie i są przekonani, że je otrzymają, lecz niestety – zazwyczaj jest zupełnie na odwrót.

Wszyscy ubezpieczyciele z reguły też pewne ograniczenia – np. świadczenie można uzyskać maksymalnie za 90 dni pobytu w szpitalu. W praktyce jednak, leczenie trwa o wiele krócej, nawet w przypadku ciężkich chorób.

UBEZPIECZYCIEL nie chce wypłacić odszkodowania za pobyt w szpitalu

Wielu osobom wydaje się, że jeśli firma ubezpieczeniowa nie chce wypłacić odszkodowania za pobyt w szpitalu, to już wszystko stracone, ale tak nie jest! Bardzo dużo osób wygrało takie sprawy w sądach, dlatego nie warto się poddawać i warto walczyć o swoje!

Dla przykładu możemy przytoczyć sprawę policjanta, który miał problem z firmą ubezpieczeniową. Policjant przebywał w szpitalu psychiatrycznym z powodu zaburzeń neurastenicznych. Według specjalistów z firmy ubezpieczeniowej choroby psychiczne są wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej, natomiast sama placówka, czyli szpital psychiatryczny nie jest szpitalem (według ogólnych warunków ubezpieczenia). Mimo wszystko policjant nie odpuścił i dzięki temu wyglądał tę sprawę (rozstrzygnięcie odbyło się w Sądzie Okręgowym w Lublinie) – a firma ubezpieczeniowa była zmuszona wypłacić mu odszkodowanie. 

Na ile można liczyć, jeśli chodzi o wysokość odszkodowania za pobyt w szpitalu?

Jeśli chodzi wysokość odszkodowania za pobyt w szpitalu, to tę kwotę określają Ogólne Warunki Ubezpieczenia, które zawarłeś z ubezpieczycielem. Bardzo rzadko się zdarza, że są to kwoty wyższe niż kilkaset złotych za dzień pobytu w szpitalu. Czasem są to kwoty wyższe, ale jedynie w przypadku ciężko rannych pacjentów.

Obowiązuje zasada – im więcej dasz, tym więcej dostaniesz, ale to nie zawsze tak działa, niestety. Czasem zdarza się tak, że drogie ubezpieczenie cechuje się bardzo niską wysokością świadczenia należnego z tytułu pobytu w szpitalu. Dlatego też, zanim podpiszesz umowę, dokładnie ją przeczytaj i zapoznaj się ze wszystkimi szczegółami lub też skorzystaj z naszej pomocy. 

Odszkodowanie za pobyt w szpitalu a błąd medyczny

Sytuacja będzie zupełnie inna, kiedy podczas Twojego pobytu w szpitalu, wydarzy się coś, co narusza zasady sztuki medycznej (błąd medyczny). Możesz wtedy mieć prawo do odszkodowania, zadośćuczynienia, a nawet renty. Wysokość odszkodowania przyznanego za błędy medyczne jest znacznie wyższa i wynosi od kilkudziesięciu tysięcy do nawet setek tysięcy złotych. Jeśli dojdzie do błędu medycznego, Twoja umowa z firmą ubezpieczeniową będzie mniej ważna, ponieważ w takim przypadku będziesz walczyć o odszkodowanie od szpitala.

Wbrew pozorom błędy medyczne zdarzają się dość często. Są to zazwyczaj błędy w diagnozach czy błędy organizacyjne, które są związane z nieprawidłową pracą szpitala. Niestety często dochodzi również do błędów związanych z porodem – w tym przypadku odszkodowania od szpitala są naprawdę wysokie.

Walcz o odszkodowanie za pobyt w szpitalu z pomocą profesjonalistów

Nie ma wątpliwości, że firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj konstruują ogólne warunki ubezpieczenia w sposób minimalizujący ryzyko konieczności wypłaty odszkodowania. Bardzo często zapisy stosowane w ogólnych warunkach są bardzo trudne do przełożenia na życie codzienne. Często zdarza się, że pacjenci, którzy płacili składki przez wiele lat, trafiają do szpitala … i nie mogą uzyskać żadnej formy świadczenia. 

W przypadku trudności z uzyskaniem świadczeń szpitalnych należy skonsultować się z prawnikiem. Eksperci w pełni poprowadzą pacjenta przez cały proces, aby uzyskać odszkodowanie, wyjaśnią wszelkie wątpliwości i dołożą wszelkich starań, aby pacjent uzyskał odszkodowanie, na które zasługuje.

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu

Na rynku znajdziemy również ubezpieczenia na życie z ochroną na wypadek pobytu w szpitalu. Jeżeli znalazłeś się w szpitalu na skutek nieszczęśliwego wypadku lub też choroby, ubezpieczyciel gwarantuje wypłatę świadczenia na podstawie ilości dni hospitalizacji oraz sumy ubezpieczenia. Ubezpieczyciele wypłacają pieniądze najczęściej już od trzeciego dnia pobytu w szpitalu, dodatkowo możesz otrzymać dodatkowe pieniądze, jeśli podczas pobytu w szpitalu będzie konieczność przeprowadzenia poważnych operacji, czy tez zabiegów. 

Wszyscy ubezpieczyciele z reguły też pewne ograniczenia – np. świadczenie można uzyskać maksymalnie za 90 dni pobytu w szpitalu. W praktyce jednak, leczenie trwa o wiele krócej, nawet w przypadku ciężkich chorób.

Zwrot za pobyt w szpitalu

Decydując się na tego typu polisę – osoba ubezpieczona ma gwarancje otrzymania z reguły od 100 do 500 złotych dziennego świadczenia. 

Na naszej stronie znajdziesz najlepsze oferty na ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W naszej opinii warto wykupić takie ubezpieczenie, jeśli przewidujesz problemy ze zdrowiem w przyszłości.

Współpracujemy z wiodącymi Ubezpieczycielami

Znajdziemy dla Ciebie najlepsze polisy na ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Doradzamy oferty jedynie ze sprawdzonych Towarzystw Ubezpieczeniowych, z którymi współpracujemy od lat. Warto wykupić takie ubezpieczenie i nie martwić się o brak pieniędzy w sytuacji braku zdolności do pracy, czy też nagłej utraty zdrowia.